تکنیک های تمرین با مترونوم

تاریخچه مترونوم

مترونوم وسیله ای است که ضربان صوتی منظم تولید کرده و به نوازندگان کمک می‌کند تا در حین اجرا یک ضرباهنگ منظم و یکنواخت داشته باشند. به این ضرباهنگ تمپو گفته می‌شود که بر اساس تعداد ضربه در دقیقه “(Beats Per Minute (BPM” محاسبه می‌گردد.

آهنگسازان برای تعیین دقیق تر سرعت قطعات خود، از مترونوم کمک می‌گیرند و بتهون اولین آهنگساز شناخته شده ای بود که با استفاده از این وسیله برای قطعات خود تمپو دقیق انتخاب می‌کرد.

جایگاه تمپو در نگارش یک قطعه موسیقی، گوشه سمت چپ، و بالای اولین خط حامل می‌باشد. قبل از اختراع مترونوم آهنگسازان سرعت مورد نظر برای اجرای قطعات خود را توسط اصطلاحاتی که عموما ایتالیایی بودند تعیین می‌کردند که در نگارش قطعه موسیقی، در همان جایگاه کنونی تمپو نوشته می‌شد. این اصطلاحات که همچنان برای اجرای اکثر قطعات کلاسیک کاربرد دارد، در انتهای هر دو کتاب درک ریتم و ریتم تکمیلی، در قسمت پیوست گردآوری و توضیح داده شده اند.

ایده و اولین تلاش ها برای ساخت مترونوم به قرن نهم میلادی و دانشمند و موسیقیدانی به نام عباس ابن فرناس باز می‌گردد. اما این وسیله تا قرن ها بعد پا به دنیای واقعیت نگذاشت!

در قرن شانزدهم میلادی، گالیله برای اولین بار به حرکت متقارن پاندول ها پی بُرد، که این کشف بعدها منجر به اختراع ساعت های آونگی و مترونوم شد. در اواسط قرن هفدهم ساعت های آونگی متولد شدند اما با وجود کوشش های بسیار توسط مخترعین متعدد، اختراع مترونوم بیش از یک قرن دیگر زمان برد.

بالاخره در سال ۱۸۱۲ میلادی، یک مخترع هلندی به نام دتریک نیکلاس وینکل با برطرف کردن مشکلات موجود در طراحی های ناکارامد گذشته، توانست یک طراحی کاربردی و کم نقص برای مترونوم مکانیکی (کوکی) ارائه کند. در سال ۱۸۱۵ میلادی، یک مخترع آلمانی به نام یوهان نپوموک مالزل بعد از اعمال اصلاحاتی جزئی در طرح وینکل، آن را به عنوان اختراع خود ثبت رسمی کرد و سپس تعداد زیادی از آن را تولید کرده و به فروش رساند! این عمل خشم وینکل را بر انگیخت و باعث شد که او از مالزل شکایت کند و در دادگاه نیز پیروز شود اما با این حال تا به امروز نام مالزل به عنوان مخترع اصلی شناخته می‌شود!

 

مترونوم مکانیکی مالزل
مترونوم مکانیکی معروف مالزل

با مهار الکتریسیته و اختراع مدارها و پیل‌های الکتریکی، در اواسط قرن بیستم مترونوم های الکتریکی متولد شدند. این مدل نسبت به مدل‌های مکانیکی دقیق‌تر بوده، صدای قوی‌تری تولید می‌کردند، و نیازی به کوک کردن نداشتند که در نتیجه کار با آن ها برای اکثر مردم دلپذیرتر بود و در نتیجه در زمان خود، بسیار محبوب شدند و فروش خوبی در بازار پیدا کردند.

 

مترونوم الکتریکی سد توماس
مدل الکتریکی از کمپانی آمریکایی سِد توماس – تولید دهه های شصت و هفتاد میلادی
مترونوم الکتریکی
مدل الکتریکی از کمپانی آمریکایی فرَنز – تولید دهه های شصت و هفتاد میلادی
مترونوم الکتریکی می تُن
مدل الکتریکی از کمپانی آمریکایی میتُن – تولید دهه هفتاد میلادی

در اواخر قرن بیستم با اختراع ریز پردازنده ها و پیشرفت فناوری دیجیتال، مترونوم‌های دیجیتال پا به عرصه گذاشتند و به سرعت طرفداران زیادی را جذب کردند. مدل دیجیتال تمامی امکانات مدل های الکتریکی را با وزن و ابعادی بسیار کوچک تر دارا بوده و اضافه شدن یک صفحه دیجیتال، کار با آن را بسیار آسان تر کرد.

 

مترونوم دیجیتال
مدل دیجیتال از کمپانی ژاپنی کورگ – تولید دهه اخیر
مترونوم دیجیتال کورگ
مدل دیجیتال از کمپانی ژاپنی کورگ – تولید دهه اخیر

 

در قرن بیست و یکم، با ظهور تلفن های همراه هوشمند، مترونوم های نرم افزاری که قبلا بر روی کامپیوترها ظهور پیدا کرده بودند، توسعه فراوان یافتند. نوع نرم افزاری این وسیله، بر روی تلفن همراه و یا تبلت نصب شده و تمامی امکانات یک مدل دیجیتال را دارا هستند.

مترونوم نرم افزاری
مترونوم نرم افزاری

هم اکنون تمامی انواع ذکر شده در بازار موجود می‌باشند، که از این میان سه نوع آکوستیک (مکانیکی)، دیجیتال و نرم افزاری بیشترین طرفدار را در دنیا دارند.

 

بدون شک تمرین با مترونوم کمک بسیاری به پیشرفت شما خواهد کرد. در نتیجه توصیه می‌کنم که استفاده از آن را بیاموزید و در تمرین‌های ساز و یا آواز خود از آن بهره ببرید.

 

برای استفاده مفیدتر از این ابزار، مطلب تکنیک های مترونوم را مطالعه کنید.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید!